SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Dryckeskanna 6159093
nr 615 9093
Dryckeskanna
silver, invändigt förgylld, stämplat Göthlin, Göteborg, 1950, höjd: 19, 5, diameter: 14. 5 cm, vikt: 800 gram
Utrop:
5.000 kr
Såld:
6.100 kr
måndag 7 december 2009
kl 18:09:00
7/12 12:38:29
7/12 14:09:52
6.000 kr
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Silver